gototopgototop

Ośrodek Rozwoju Osobistego

Tydzień Małżeństwa

Człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć, ani kim jest, ani jaka jest jego prawdziwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostatecznie przeznaczenie.

Jan Paweł II

Start Archiwum

4.Rekolekcje dla małżeństw - 7 kroków ku lepszemu małżeństwu - 4 – 6 kwietnia 2014r.Akademia Małżeńska w wersji weekendowej

 

Jan Paweł II w pierwszym projekcie katechetycznym swojego pontyfikatu przedstawił opartą na Biblii refleksję nad znaczeniem ludzkiej cielesności, zwłaszcza w aspekcie seksualności. Chcemy przybliżyć papieską naukę wszystkim małżonkom. Pragniemy zaprosić do wspólnej rozmowy, rozważania, dyskusji nad biblijną wizją miłości i trudnościami życia codziennego. Każdy krok będzie prowadzony przez inne małżeństwo, które podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Na jedno zaprosiliśmy biblistę - karmelitę bosego, który zachęci małżonków do analizy najpiękniejszego biblijnego erotyku. Ufamy, że rekolekcje te staną się inspiracją do wspólnych rozmów, wyznaczania kroków i ścieżek w rozwoju więzi w Waszym małżeństwie. Zapraszamy!

 

Miejsce – Dom Rekolekcyjny Archidiecezji Gdańskiej

Czas4 – 6 kwietnia 2014r.

Koszt – 350 zł od pary

Zapisy - telefonicznie (58 682 89 89); mailem ()
Uwaga! Zapisy do 23 marca!
 

Krok nr 1 -   "I opuści człowiek ojca i matkę swoją..." czyli o „pępowinie”, wzorcach, relacjach i potrzebach…”

A dokładniej - ukształtowana w domu rodzinnym tożsamość mężczyzny / kobiety; Schemat relacji małżeńskiej w oparciu o relację małżeńską rodziców; relacje: ja-rodzice; moja rodzina-rodzice (mąż/żona-teściowie; dzieci-dziadkowie). Potrzeby realizowane / sfrustrowane we własnym małżeństwie- jak o nich mówić.

Prowadzący - Grażyna i Michał Dzida – jesteśmy małżeństwem od 8 lat, mamy 4 dzieci. Grażyna jest psychologiem, pracuje z młodzieżą w Salezjańskim Ośrodku „Nasz Dom”, jest członkiem Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich o/G i przyjmuje w CPP w Rumi, Michał jest pedagogiem w Szkole Podstawowej Sióstr Salezjanek oraz w Ośrodku „Nasz Dom”. Uczestniczymy w Domowym Kościele.

 

Krok nr 2.      Miłość – fascynacja, uczucie, pożądanie? - Czy można zakochać się w innym mężczyźnie lub innej kobiecie niż własny mąż lub żona? Jaka była początkowa wizja Boga dotycząca miłości i małżeństwa? Czy kobiety i mężczyźni różnie przeżywają miłość?

Prowadzący - Katarzyna i Michał Nowiccy – jesteśmy małżeństwem od 12 lat. Mamy czwórkę dzieci – Karola – lat 12, Szymona – lat 9 i sześcioletnie bliźniaczki – Hanię i Monikę. Kasia pracuje jako psycholog i psychoterapeuta, jest kierownikiem Centrum Pomocy Psychologicznej SPCh O/G, prowadzi również warsztaty, wykłady na rekolekcjach dla małżeństw i narzeczonych. Michał – konstruktor, pracuje we własnym biurze projektowym, a w wolnych chwilach gra w koszykówkę oraz drukuje w 3D;) Oboje lubią góry latem i zimą, wycieczki rowerowe i pyszną kawę. Jako małżeństwo uczestniczą w Komunii Małżeństw i pragną dzielić się tym doświadczeniem z innymi małżeństwami.

 

Krok nr 3.        Komunikacja w małżeństwie – co zrobić żeby się dogadać? Przykrości i trudności w małżeństwie - sposoby na zmiany…

Co „odziedziczyliśmy” po pierwszych rodzicach w naszym małżeństwie? Dlaczego grzech, egoizm, brak przebaczenia niszczą więź małżeńską?

Prowadzący - Joanna i Paweł Niedbalscy – Joanna - pedagog, socjoterapeuta, Paweł - własna firma motoryzacyjna. Jesteśmy małżeństwem z „włoskim temperamentem”. Dziesiąty rok małżeństwa. Troje dzieci. Nasze życie jest dowodem na, to, że warto ciągle odkrywać siebie coraz głębiej i prawdziwiej, nawet jeśli to czasami zaboli. Nasza miłość dojrzewa i ciągle nas zaskakuje. Prowadzimy od kilku lat spotkania dla narzeczonych "Co i jak zanim powiesz TAK". Wspieramy małżeństwa w poradnictwie indywidualnym i spotkaniach warsztatowych.

Jako małżeństwo uczestniczymy w Komunii Małżeństw.

Krok nr 4.        Ciało – świątynią Ducha Świętego – o najpiękniejszym erotyku czyli o Pieśni nad Pieśniami i odkrywaniu Boga poprzez nasze ciała i seksualność.

Prowadzący - Ojciec Robert Marciniak – karmelita bosy, biblista.

 

Krok nr 5.     Pożądanie czy fascynacja? - Seksualność w małżeństwie

Poprzez trudności do jedności?  Boży zamysł na Komunię między małżonkami. Antykoncepcja czy bardziej ekologiczne rozwiązanie?

Prowadzący - Anna i Dawid MyszkoAnna: teolog, tyflopedagog, oligofrenopedagog, pracuje z dziećmi i młodzieżą z dysfunkcją wzroku
Dawid: administratywista, społecznik, konferansjer, członek kabaretu OKO, pracownik samorządowy.


Jesteśmy małżeństwem od 10 lat, rodzicami dwójki dzieci: 7 letniego Pawełka i 4 letniej Julki, nauczycielami NPR, wspólnie przygotowujemy narzeczonych do sakramentu małżeństwa oraz posługujemy jako doradcy rodzinni. Naszym miejscem w Kościele jest Domowy Kościół - gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie realizująca w praktyce zasady duchowości małżeńskiej. Działamy także w Stowarzyszeniu Komunia Małżeństw.

Krok nr 6.           Boży plan dla naszego małżeństwa

Ile dzieci ma mieć katolik? Jak odczytać plan Boga?    - ojcostwo i macierzyństwo; jak dążyć do prawidłowych relacji w „systemie rodzinnym” ;) Jak wspierać w rozwoju dzieci? Jak rozwijać pasje?

Prowadzący - Anna i Dariusz Bialik – jesteśmy szczęśliwym małżeństwem od 23 lat. Darek jest menadżerem w międzynarodowym koncernie FMCG, jego pasje to fotografia, gotowanie, podróże, Ania jest mediatorem rodzinnym, członkiem Zarządu Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich o/ Gdańsk, z zamiłowania pedagog w systemie prewencyjnym Św. J. Bosko. Oboje jesteśmy zafascynowani publikacjami S. Coveya (m.in. „7 nawyków szczęśliwej rodziny”) lubimy czytać sobie głośno. Mamy trójkę niesamowitych dzieci. 23 letnia Ada – tegoroczna absolwentka organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej w Krakowie, 16 letni Zachariasz uczeń Gimnazjum Salezjańskiego w Rumi, zapalony gitarzysta, 13 letni Nikodem od września uczeń szkoły baletowej, wicemistrz Polski i Europy w tańcu solo jazz dzieci. Wspólnie podziwiamy zakątki naszej Ojczyzny, szczególnie małe, urokliwe miasteczka. Męska część rodziny jest posiadaczem złotej odznaki miłośnika latarni morskich, żeńska stałym bywalcem festiwali filmowych. Ze znaczeń naszych imion powstała misja naszej rodziny: Dzięki Bożej łasce posiadamy dobro, zachowując szlachetność względem bliźnich, z pełnym wdziękiem zwyciężamy swoje słabości w drodze do świętości.

 

Krok nr 7 - Sakrament
Na zakończenie Akademii Małżeńskiej odprawiona zostanie Msza Święta Dziękczynna za sakrament małżeństwa uczestników rekolekcji połączona z odnowieniem przysięgi małżeńskiej.Uwaga! Informacja dla rodzin z dziećmi - będzie możliwość skorzystania z opieki dla dzieci - przy zgłoszeniu proszę podać ilość i wiek dzieci.
(mile widziana ofiara dla opiekunek;)

Załączniki:
Pobierz (Rekolekcje - Straszyn.doc)Szczegółowy program rekolekcji[ ]15 Kb